Zmiany w kwestii procedur składania wniosków o upadłość konsumencką zaowocowały zauważalnym obniżeniem tego typu przypadków — w 2022 roku liczba ogłoszeń zmalała o nawet kilkanaście procent w odniesieniu do analogicznych miesięcy roku poprzedniego. Jak można się spodziewać, nie jest to jednak wynikiem ogólnej poprawy kondycji finansowej Polaków, a raczej utrudnień natury administracyjnej, które znajdują odzwierciedlenie w statystykach.

Upadłość konsumencka — zmiany w procedurach

Pod koniec 2021 roku zmianie uległy zasady wnioskowania i prowadzenia procesów upadłościowych. Od tego momentu konsumenci aplikują w formie elektronicznej poprzez Krajowy Rejestr Zadłużony. Wszelka korespondencja i obsługa takiego zgłoszenia również prowadzona jest drogą elektroniczną, co prawdopodobnie stanowi leży u podstaw niedawnych trendów widocznych w statystykach.

Upadłość konsumencka to mechanizm sądowy, mający na celu oddłużenie osoby fizycznej, która nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań. Kryzys finansowy nierzadko jednak idzie w parze z całkowitym bądź częściowym wykluczeniem cyfrowym, co w kontekście nowej drogi aplikowania do Krajowego Rejestru Zadłużeń może stanowić poważną przeszkodę dla sporej części osób — chociażby przez brak możliwości skorzystania z podpisu elektronicznego.

Niestety sama procedura aplikacji nie należy do najprostszych, nawet dla osób na co dzień sprawnie poruszających się w sieci. Obsługi portalu nie można nazwać intuicyjną i często nastręcza ona użytkownikom poważnych problemów. Pewnym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów — prawnicy, w przeciwieństwie do osób fizycznych, przechodzą stosowne szkolenia i na co dzień zmagają się z absurdami systemu finansowo-prawnego.

Wniosek o upadłość konsumencką

Aby aplikować o możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej online należy zalogować się na Portalu Rejestrów Sądowych i wybrać zakładkę Krajowego Rejestru Zadłużonych. Po wybraniu, wypełnieniu i zatwierdzeniu odpowiedniego wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 30 złotych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje!

Polecane wpisy