Sprawy o separacje w Szczecinie

Szukasz profesjonalnej pomocy w prawnej w kwestiach związanych z separacją małżeńską w Szczecinie? Kancelaria adwokacka Anna Kseń specjalizuje się w prawie rodzinnym i zapewnia kompleksową obsługę prawną dotyczącą spraw o separację, a także rozwodów. Rozumiemy, jak trudne są te chwile i oferujemy wsparcie oraz profesjonalne doradztwo na każdym etapie postępowania.
 

Warto wiedzieć — Separacja a rozwód

Separacja małżeńska to formalne rozdzielenie się małżonków bez konieczności rozpoczynania procedury rozwodowej. Jest to proces, który reguluje prawnie kwestie związane z życiem osobistym, majątkowym i rodzinnym partnerów. W odróżnieniu od rozwodu, separacja nie kończy małżeństwa, lecz daje parze czas na zastanowienie się nad przyszłością, bez konieczności podjęcia ostatecznej decyzji o rozstaniu.
 
Kiedy może być orzeczona separacja? Gdy między małżonkami występuje całkowity rozkład pożycia małżeńskiego, czyli rozluźnienie więzi uczuciowych i fizycznych, a także wzajemne uniezależnienie się ekonomiczne. W przeciwieństwie do rozwodu, nie jest konieczne wykazanie, że rozkład ten jest trwały. Możliwe jest uzyskanie decyzji o separacji w trybie nieprocesowym i procesowym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie rodzinnym w Szczecinie.

Reprezentacja

Decyzja o separacji małżeńskiej jest z reguły trudna, a wyjątkowo skomplikowana staje się, kiedy ze związku są dzieci. To ważne życiowe wybory, które wpływają nie tylko na samych małżonków, lecz również na całą rodzinę. 

Małżonkowie mogą zdecydować się na separację dobrowolnie i wystąpić ze wspólnym wnioskiem do sądu okręgowego (warunkiem jest brak posiadania dzieci). Sąd nie orzeka wtedy o winie rozpadu pożycia. Może jednak zdecydować o alimentach na rzecz małżonka, podziale mieszkania i majątku.

Separacja małżeńska

Postępowanie procesowe rozpoczyna się natomiast w momencie, gdy jedno z małżonków składa pozew o separację do sądu. Wniosek może być oparty na różnych podstawach, takich jak niemożność dalszego wspólnego życia, trwałe rozdzielnie się czy inne uzasadnione powody. Sąd jednoznacznie rozstrzyga o warunkach separacji, podziale majątku, opiece nad dziećmi i alimentach. W tak delikatnej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który nie tylko pomoże w skonstruowaniu pozwu do sądu, ale również zadba o kompleksową reprezentację interesów klienta w całym toku postępowania. Nasza kancelaria adwokacka w Szczecinie zapewni Ci pełne wsparcie i pomoc prawną opartą na aktualnych regulacjach.