Sprawy związane z rozkładem pożycia małżeńskiego są jednymi z najczęstszych. Jeśli zdecydujemy się na wniesienie pozwu o rozwód, należy zrobić to w sposób zgodny z przepisami – dokument napisany nieprawidłowo lub nieposiadający odpowiednich informacji, nie zostanie przyjęty przez Sąd. Oznacza to, że konieczne będzie uzupełnienie braków formalnych w terminie 7 dni lub powtórne sporządzenie dokumentu, co wiąże się z przedłużeniem postępowania.

Jak powinien wyglądać pozew o rozwód?

Odpowiednio sporządzony dokument zawiera wszystkie konieczne informacje. Przede wszystkim, należy podać dokładne dane – zarówno swoje, jak i małżonka (chodzi tutaj o pełne imiona i nazwiska, numery PESEL oraz adresy zamieszkania), oraz określić, czy orzekana będzie wina (a jeśli tak, to po czyjej stronie leży), czy też nie.

Dokumenty dotyczące wspólnych dzieci

Oczywiście, nie są to wszystkie dokumenty, które trzeba złożyć wraz z pozwem. Jeśli para ma dzieci, które mają poniżej osiemnastu lat, konieczne jest złożenie wniosków związanych z ustaleniem władzy rodzicielskiej, alimentów oraz z uregulowaniem kontaktów z dzieckiem. Nie można również zapomnieć o odpisach aktów urodzenia naszych pociech. Na podstawie tych informacji, podczas sprawy rozwodnicy będą mogli ubiegać się o przekazanie pełnej władzy na ręce jednej strony, ograniczenie a nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej drugiej strony, bądź też wspólne wychowywanie dzieci. Wysokość alimentów jest uzależniona między innymi od dochodów małżonków – warto dołączyć zaświadczenie o zarobkach.

Inne dokumenty

Składając pozew należy także przemyśleć kwestie majątkowe. W zależności od sytuacji konieczne może być zadbanie o uregulowanie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, ewentualnie uwzględnienie wniosku o podział majątku wspólnego lub przeprowadzenie ww. podziału notarialnie. Dodatkowo, jeśli składamy wniosek o rozwód z winy drugiej strony i możemy ubiegać się o alimenty nie tylko na dzieci, ale również na siebie, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dowodów. Należy pamiętać o tym, że na każdą prezentowaną okoliczność także należy przedłożyć stosowne dowody.

Jeśli chodzi o pozew o rozwód, adwokat może świadczyć wsparcie w ramach poprawnego pod względem prawnym sformułowania żądań stron, w przygotowaniu i skompletowaniu odpowiednich dokumentów, a w postępowaniu przed Sądem przejąć ciężar prowadzenia sprawy, w tym postępowania dowodowego, które w polskich realiach jest nierzadko skomplikowane i sformalizowane.

Polecane wpisy