Rozpad pożycia małżeńskiego oraz sprawa rozwodowa w znacznej większości przypadków wiążą się z koniecznością dokonania podziału majątku. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której każdy z małżonków otrzymuje połowę wspólnych aktywów, jednak nie jest to regułą – nierówny podział jest jak najbardziej możliwy. Wówczas musi jednak dojść do spełnienia pewnych warunków, które są dokładnie rozpatrywane przez sąd.
Co jest istotne przy podziale majątku?
Nierówny podział majątku wymaga wystąpienia dwóch istotnych okoliczności. Co ważne, warunki niezbędne do uzyskania takiego postanowienia muszą zostać spełnione jednocześnie. Są to:
• nierówny wkład w powstanie wspólnego majątku;
• ważne powody, uzasadniające dysproporcję w rozdysponowaniu aktywów.
W przypadku pierwszego z nich warto mieć na uwadze, że fakt wykonywania pracy zarobkowej przez tylko jednego z małżonków nie jest tutaj wystarczającym argumentem. Praca związana z prowadzeniem gospodarstwa domowego – w tym sprzątanie, gotowanie oraz opieka nad dziećmi – traktowana jest przez sąd na równi z pełnoetatowym zatrudnieniem. W związku z tym nie może stanowić to podstawy do nieproporcjonalnego podziału. Obowiązek wykazania takiej dysproporcji spoczywa na stronie, która wnioskuje o dokonanie nierównego podziału.
Warunki nierównego podziału majątku po rozwodzie
Co zatem rozumiemy przez ważne powody dla dokonania nierównego podziału majątku? Pod tym określeniem mogą kryć się takie działania jak:
• celowa lub ciągła rozrzutność finansowa (hazard, alkohol);
• sprzedawanie lub pozbywanie się wspólnych środków bez wiedzy małżonka;
• długotrwała separacja;
• przewlekła bierność zawodowa;
Jak widać, pod pojęciem ważnych powodów kryją się przede wszystkim istotne przesłanki moralne i etyczne, przez które ustanowienie proporcjonalnych udziałów każdego ze współmałżonków byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe. Warto jednak zaznaczyć, ze powyższe okoliczności nie mają zastosowania w przypadku, gdy nie są one bezpośrednią winą jednej ze stron, np. z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności.
Zachęcamy do zapoznania się innymi artykułami, które są dostępne na naszej stronie internetowej. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy natomiast do kontaktu.