W przypadku rozstania współmałżonków jedną z najbardziej problematycznych kwestii może okazać się nie tylko ustalenie podziału opieki nad dzieckiem, ale również wysokość alimentów. Celem tego typu świadczeń jest zabezpieczenie podstawowych potrzeb dziecka w zakresie mieszkania, żywności, ubioru, a także edukacji oraz potrzeb kulturalnych. Poniżej omawiamy najważniejsze czynniki mające wpływ na kwotę przekazywanych środków.

Alimenty – od czego zależy ich wysokość?

Jednym z dwóch czynników, na podstawie których określa się wysokość świadczeń alimentacyjnych, są usprawiedliwione koszty związane z codziennym utrzymaniem dziecka – przy założeniu, by jego życie nie uległo pogorszeniu w wyniku rozpadu związku rodziców. Wówczas pod uwagę brane są chociażby opłaty za mieszkanie i media, jak również dostęp do internetu. Koniecznym krokiem jest również wyliczenie średniej miesięcznej kwoty przeznaczanej na jedzenie, ubrania, rozrywkę oraz potrzeby edukacyjne – w tym także zajęcia dodatkowe, korepetycje czy też treningi sportowe. Świadczenia alimentacyjne powinny pokrywać mniej więcej połowę, (ale też nie w każdym przypadku), wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem dziecka.

Drugim z kryteriów, branych pod uwagę przy określaniu wysokości świadczeń, są oczywiście możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica obarczonego obowiązkiem alimentacyjnym. Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj właśnie o możliwościach, a nie faktycznym dochodzie, który niestety często jest zaniżany na potrzeby rozprawy sądowej. Kwota określana jest na podstawie dochodów możliwych do uzyskania przy pełnym wykorzystaniu potencjału zarobkowego rodzica – na ten składa się między innymi wiek, wykształcenie oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jednocześnie warto pamiętać, że na wysokość alimentów nie wpływają świadczenia społeczne i wychowawcze otrzymywane na rzecz dziecka, w tym także w ramach programu “500+”.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości odnośnie kwoty świadczeń alimentacyjnych lub innych zagadnień związanych z rozwodem, podziałem majątku oraz opieką nad dzieckiem zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Polecane wpisy