Dostałeś korespondencję z sądu, co zazwyczaj oznacza, że czeka Cię sprawa w sądzie. Jesteś zaskoczony, może nawet spanikowany, często wściekły, a może zupełnie spokojny, bo spodziewałeś się tego. Przedstawię Ci kilka wskazówek, które są kluczowe i mogą zaważyć na wyniku Twojej sprawy.


Po pierwsze.
Zapisz datę odbioru listu na kopercie. Zrób to od razu. Uwierz, że pamięć jest zawodna i po kilku dniach zaczniesz mylić czy list przyszedł w dniu kiedy Twoje dziecko chodzi na piłkę, czy może kiedy zachorował Ci pies.

Po drugie.
Przeczytaj uważnie co napisał do Ciebie sąd, jeszcze zanim pochłoną Cię emocje związane z treścią samego pozwu / wniosku, który Ci doręczono. Oblicz do kiedy musisz udzielić odpowiedzi na pozew sądowy czy pismo sądowe
i koniecznie zaznacz ten dzień w kalendarzu, na ścianie, w telefonie, w każdym razie gdzieś, gdzie na pewno zajrzysz.

Po trzecie.
Po przeczytaniu pisma z sądu zastanów się czego się od Ciebie oczekuje. Zazwyczaj będziesz musiał przedstawić swoje pisemne stanowisko wobec żądania pozwu / wniosku w zakreślonym terminie, o którym mowa w punkcie wyżej. Przemyśl jak zrobić to w sposób zwięzły, tj. czy przystajesz na to czego chce druga strona, jeżeli nie, to jak Ty widzisz tę kwestię oraz jakie dowody możesz przedstawić i co chcesz nimi udowodnić. Kwestie dowodowe są niezwykle ważne, ponieważ często sąd informuje, że dowody, których nie wskażesz teraz mogą nie być brane pod uwagę później.

Po czwarte.
ZAWSZE skonsultuj swoja sprawę z adwokatem. Nie musisz decydować się na reprezentację. Porada prawna to relatywnie niski koszt, (zazwyczaj w granicach 200-300 zł), który w perspektywie się opłaci ze względu na ustrzeżenie się od błędów. Podczas konsultacji dowiesz się na co warto zwrócić uwagę sądu, jakie dowody przedłożyć, jakie fakty mają znaczenie, jak będą rozliczane koszty postępowania i inne kwestie w zależności od rodzaju sprawy.

Powodzenia!

Polecane wpisy