Być może masz dziecko w spektrum autyzmu, chore neurologicznie, dziecko z tikami, przejawiające nietypowe zachowania, odczuwające silne lęki, obsesje i natręctwa, bóle niewiadomego pochodzenia, czy jakiekolwiek inne problemy zdrowotne.

Kiedy intuicyjnie czujesz, że coś dolega dziecku powinieneś niezwłocznie skonsultować swoje obawy z odpowiednim specjalistą: lekarzem, psychologiem, terapeutą.

Może się też zdarzyć, że specjalista nie potwierdzi Twoich obaw, ale Ciebie to nie przekona i zdecydujesz się na opinię kolejnej kompetentnej osoby lub na wykonanie badań na własną rękę. Może się zdarzyć, że Twoje dziecko będzie wymagało konkretnego leczenia np. neurologicznego, diety, rehabilitacji wzroku, czy terapii, chociażby SI, słuchowej w związku z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, logopedycznej, terapii ręki…

Bardzo często już na etapie konsultacji ze specjalistą drugi rodzic może protestować i twierdzić, że „wymyślasz”, nie zgadzać się na konsultację, na badania, a nawet leczenie, terapię lub terapie. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że często rozpoczęcie leczenia, czy jednej terapii pociąga za sobą konieczność kolejnych, a diagnoza bywa wierzchołkiem góry lodowej.

W przypadku gdy drugi rodzic utrudnia udzielenie dziecku pomocy w pierwszej kolejności poszukaj wsparcia w rodzinie, wśród przyjaciół, w grupie innych rodziców.

W następnej kolejności zwróć się po pomoc do adwokata, który w zależności od konkretnej sytuacji poradzi w jaki sposób uzyskać zgodę na leczenie dziecka. Pomoc adwokata może polegać na wystąpieniu z wnioskiem na wyrażenie zgody przez Sąd zastępującej zgodę rodzica, który jej odmawia. Pamiętaj, że adwokat może także podjąć działania, żebyś nie był zmuszony do uzyskiwania każdorazowej zgody drugiego rodzica na interwencje dotyczące, (szeroko rozumianego), zdrowia dziecka. Wskazane rozwiązanie umożliwia odpowiednie zakreślenie granic władzy rodzicielskiej.

Jeśli jesteś rodzicem, który oprócz walki o zdrowie dziecka musi także zmierzyć się z drugim rodzicem – trzymam za Ciebie mocno kciuki.

Polecane wpisy