Rozpad związku zazwyczaj jest trudnym emocjonalnie wydarzeniem – konieczne jest poradzenie sobie z masą emocji, złości i poczucia niesprawiedliwości. Tym bardziej jest to trudne doświadczenie w momencie, w którym konieczne jest rozwiązanie małżeństwa. Do emocji związanych z końcem związku dochodzą wówczas wszelkiego rodzaju kwestie prawne, które koniecznie trzeba uregulować w Sądzie. Jak przygotować się do rozwodu?
Przygotowanie do sprawy rozwodowej
Jednym z pierwszych kroków, jakie warto podjąć, jest znalezienie adwokata, który będzie mógł reprezentować nas na sali sądowej, najlepiej jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji – jeśli jesteśmy stroną powodową. Jeśli jesteśmy stroną pozwaną, warto zacząć szukać odpowiedniej osoby reprezentującej, gdy tylko otrzymamy pozew. Adwokat będzie świadczył wsparcie, jeśli chodzi o złożenie odpowiednich wniosków i dokumenty w odpowiednim czasie, a także przypomni o konieczności stawienia się w Sądzie oraz wskaże, czy osobista obecność jest nieobowiązkowa.
Nie należy zapominać o konieczności udowodnienia ewentualnej winy współmałżonka za rozkład pożycia, w postaci dokumentów, wiadomości e-mail, SMS, nagrań dźwiękowych lub wideo. Warto pamiętać o tzw. “owocach zatrutego drzewa”, tj. dowodach, które zostały pozyskane w sposób nielegalny i o konsekwencjach, które możemy ponieść z tytułu tak uzyskanego dowodu. Aby tego uniknąć, można wcześniej skonsultować z adwokatem w ww. kwestii, nawet jeśli nie korzystamy z reprezentacji.
Jak przygotować się do rozprawy?
Oprócz konieczności przygotowania się merytorycznie, najlepiej także mieć świadomość, że podczas wystąpienia przed Sądem, w obecności drugiej strony, mogą nami targać różne emocje. Rozwód nie jest przyjemnym doświadczeniem – z ust naszego małżonka często padają niezbyt przychylne zdania na nasz temat. Musimy odpowiadać na osobiste i intymne pytania.
Sprawa rozwodowa to stresujące wydarzenie w życiu człowieka. Przygotowując się do niej, warto zadbać o wsparcie nie tylko merytoryczne w osobie adwokata, ale także najbliższych osób. Możliwe jest również skorzystanie z wsparcia psychologicznego.
Stawiając się w Sądzie o odnoszeniu się z szacunkiem do wszystkich osób uczestniczących w sprawie rozwodowej. Warto również pamiętać o ubiorze stosownym do okoliczności.